Ekoaktivity

2. září 2024

Koordinátor environmentální výchovy:  Mgr. Jana Dvořáková 

Konzultační hodiny: úterý 14.00 - 15.00

Environmentální výchova v naší škole je v současné době naplňována v rámci průřezových témat a integrována do všech předmětů. Na realizaci průřezového tématu se podílí většina vzdělávacích oblastí. Postupným propojováním, rozšiřováním, upevňováním i systematizací vědomostí a dovedností získávaných v těchto oblastech umožňuje Environmentální výchova utváření integrovaného pohledu. Environmentální osvětu provádíme také školními akcemi, projekty. Snažíme se u dětí takto podnítit hlubší ekologické cítění.

Mezi dlouhodobé aktivity v péči o životní prostředí patří tyto významné projekty:

1. Naše škola byla v letech 2013–2023 zapojena v programu EKOŠKOLA, což je mezinárodní vzdělávací program, jehož hlavním cílem je, aby žáci snižovali ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí ve škole a jejím okolí. Během těchto deseti let jsme třikrát získali mezinárodní titul, který můžeme využívat do konce roku 2024.

2. Dlouhodobě jsme zapojeni v celorepublikovém projektu RECYKLOHRANÍ - školní recyklační program pod záštitou MŠMT České republiky, jehož cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem. Je spojený s osvětovou činností v oblasti nakládání s odpady ve školních zařízeních v České republice. Ve škole jsou umístěny nádoby na zpětný odběr náplní do tiskáren, baterií a použitých drobných elektrozařízení. Bližší informace na www.recyklohrani.cz.

4. Již několik let využíváme M.R.K.E.V. (Malý rádce kvalitní ekologické výchovy), který je dlouhodobým programem Pavučiny (síť středisek ekoogické výchovy). Jeho záměrem je vytvářet funkční systémy školního a mimoškolního environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO).
Služby poskytované zařízením zapojeným v síti zahrnují především pravidelné rozesílky metodických a informačních materiálů včetně časopisu Bedrník, který využíváme k projektové činnosti.
5. Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá v září a v dubnu na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. K této akci se pravidelně přidávají žáci VIII. a IX. ročníku. Uklízíme blízký park Hlubina.

6. Žáci IX. ročníku se každoročně zapojují do celorepublikové akce 72 hodin. Ta probíhá v průběhu tří podzimních dnů. Je naplněna spoustou dobrovolnických aktivit pro druhé, přírodu či okolí. My se snažíme pomoct přírodě: sadíme stromy, vyrábíme ptačí krmítka a hmyzí domečky.

7. Pracujeme na školním projektu Nás počasí nezaskočí.
Naše meteostanice se aktualizuje po 5 minutách, archivuje data (paměť několik let) i předpověď počasí a tyto informace naleznete na našich webových stránkách www.zsg.cz .
Takto jsou zpřístupněny všem občanům. S meteostanicí, a na ní napojenou výpočetní technikou, pracujeme v těchto předmětech:
Přírodověda, Přírodopis, Matematika, Informatika, Fyzika, Zeměpis, Výchova ke zdraví. 

8. Náš další celoškolní badatelsky orientovaný projekt Vím, co dýchám vede žáky k pochopení a vlastnímu přijetí myšlenky, že znečištění vzduchu oxidem uhličitým a
prachovými částicemi negativně působí nejen na jejich zdraví, ale i na globální oteplování celé planety.
Naše měřící přístroje EdLab pro environmentální výchovu obsahují tato čidla: čidlo znečištění ovzduší prachovými částicemi, čidlo CO2 ve vzduchu, čidlo rozpuštěného kyslíku ve vodě, čidlo kyselosti, čidlo pH, čidlo UVA záření a dvě teplotní čidla. S technikou pracujeme formou badatelského vyučování v přírodovědných předmětech: Přírodověda, Přírodopis, Chemie, Matematika, Informatika, Fyzika, Zeměpis a Výchova ke zdraví. Provádíme pravidelně měření kvality ovzduší v jednotlivých třídách. Vyzkoušeli si také práci s UVA čidlem (kontrola UVA filtrů ve slunečních i dioptrických brýlích, UVA záření na přímém slunci, ve stínu). Žáci sestavili informační letáčky o hodnotách měřených látek a pracovní listy k bádání. Data následně statisticky vyhodnocujeme, zpracováváme grafy. Díky měření se nám podařilo optimalizovat větrání ve třídách. Prokázali jsme si se žáky nutnost přísunu čerstvého vzduchu otevřením oken i přes to, že máme k dispozici ve všech třídách čističky vzduchu.

9. Pro žáky pořádáme ozdravné pobyty, které se realizují v horském prostředí. V rámci tohoto pobytu zajišťujeme pro žáky ekologicky zaměřené exkurze, přednášky a
zpracováváme i několikadenní projekty s touto tématikou. Snažíme se tímto způsobem městské děti seznamovat s přírodou. 

10. Ve všech třídách máme kontejnery na tříděný odpad (plast, papír, směsný odpad).

11.  Každoročně se účastníme akce uspořádané ke Dni Země v Komenského sadech, kterou pro školy organizuje SVČ Ostrčilova. Děti plní úkoly směřující k pochopení problematiky ochrany přírody.

12. Žáci 2. stupně se zúčastňují akce Badatelský svět pořádané SVČ Korunka, která se koná v Sadech M. Horákové. Děti plní badatelsky orientované úkoly směřující k EVVO

MEZI DALŠÍ DŮLEŽITÉ AKTIVITY KOORDINÁTORA EVVO PATŘÍ
• Podporovat účast žáků v přírodovědných a ekologických soutěžích.
• Zajišťovat preventivní výchovné programy.
• Vychovávat ve spolupráci s ostatními pedagogy žáky ke zdravému životnímu stylu.
• Poskytovat poradenskou činnost pro žáky (konzultační hodiny: úterý 14.00 – 15.00, nebo dohodou).
• Zajišťovat odbornou metodiku
Přehled dalších článků | Autor: PaedDr. Iva Senftová | Počet přečtení: 13983x


Další informace

Přepnout na mobilní verzi

Kontakt

Základní škola
Ostrava Gajdošova, p.o.

Gajdošova 9/388,
702 00 Ostrava

IČ: 61989088
tel.:     596 627 610
fax.:    596 634 126    
ID datové schránky: ma6mqrz

Více informací