EKO abeceda - aneb každý ví, co dělat s vysloužilým mobilem

27. dubna 2011

Projekt žáků VII. ročníku ke Dni Země byl zaměřen na hlubší seznámení s problémy při výrobě mobilních telefonů a důležitosti jejich recyklace.
Hned první hodinu se seznámili s informacemi, které drahé a vzácné prvky jsou v telefonu použity. Jedná se o zlato a kobalt. Pomocí internetových vyhledávačů zjišťovali základní vlastnosti těchto prvků.

Následující část projektu byla praktická. Snažili jsme se rozebrat staré mobilní telefony. Jednotlivé díly žáci zakreslovali a určovali, o co se jedná.
Třetí hodina byla určena výrobním a dopravním cestám mobilních telefonů. S pomocí atlasů světa žáci plnili jednotlivé úkoly z pracovního listu na téma cesty mobilního telefonu kolem světa. Dále jsme se snažili vytvořit celý životní cyklus mobilního telefonu od těžby surovin po recyklaci.
V následující hodině jsme se seznámili s pojmem šedá energie a žáci přepočítávali spotřebu této energie nutné pro výrobu a dovoz některých spotřebičů na čas, který bychom spotřebovali, kdybychom tuto energii chtěli vyrobit šlapáním na kole.

Poslední aktivitou byl společný dotazník zaměřen na zmapování situace starých mobilních telefonů v rodinách.
Všechny získané informace žáci prezentovali formou plakátů, které jsme si vyvěsily ve třídě.

Přehled dalších článků | Autor: Mgr. Jana Dvořáková | Počet přečtení: 1260x


Další informace

Přepnout na mobilní verzi

Kontakt

Základní škola
Ostrava Gajdošova, p.o.

Gajdošova 9/388,
702 00 Ostrava

IČ: 61989088
tel.:     596 627 610
fax.:    596 634 126    
ID datové schránky: ma6mqrz

Více informací