Ovoce a zelenina do škol, Mléko do škol

4. září 2019

Naše škola je zapojena do programu Evropské unie a České republiky „Ovoce a zelenina do škol“.  Projekt Ovoce a zelenina do škol byl v České Republice zahájen ve školním roce 2009/2010. Jedná se o projekt Evropské Unie, jehož cílem je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a tím zároveň bojovat proti dětské obezitě. Cílovou skupinou projektu jsou žáci základních škol, včetně dětí z přípravných tříd základních škol nebo přípravného stupně základních škol speciálních , kterým je zdarma dodáváno čerstvé ovoce a zelenina nebo ovocné a zeleninové šťávy nebo ovocné protlaky. .

Žáci dostávají zdarma zdravé produkty ke konzumaci ve škole, a to 1 - 2x měsíčně. Pestrý sortiment čerstvého ovoce, zeleniny i 100% ovocných a zeleninových šťáv. Vše bez konzervantů, přidaného cukru, soli, tuků a sladidel. Snahou je, aby výběr ovoce a zeleniny byl co nejpestřejší, přičemž jsou upřednostňovány produkty našeho klimatického pásma, nejlépe místní produkce.

Víme, že dodávky ovoce a zeleniny do škol několikrát za měsíc nezajistí správné stravování, ale jistě napomohou dětem naučit se, že je velmi důležité přemýšlet o tom co jí a že musí zařadit ovoce a zeleninu do svého jídelníčku každý den. Děti se dozví mnoho zajímavých informací a seznámí atraktivním způsobem s produkty, které dříve odmítaly nebo je bohužel ani neznají. Navíc učitelé díky podpůrným programům informují žáky zábavnou formou o prospěšnosti ovoce a zeleniny, o tom jak jednotlivé druhy konzumovat, jak je správně umýt, kde a kdy rostou, sklízí se apod.

Od školního roku 2017/2018 došlo ke sjednocení podmínek pro poskytování ovoce, zeleniny a mléka do škol, projekt "Mléko do škol" se stal součástí školního projektu spolu s Ovocem a zeleninou do škol.

Cílem projektu je snížení deficitu vápníku u dětské populace, zlepšení stravovacích návyků dětí, výchova budoucích spotřebitelů a zajištění odbytu mléka pro zemědělce. Projekt Mléko do škol je určen pro žáky základních škol včetně přípravných tříd základních škol nebo přípravného stupně základních škol speciálních. Mléčné výrobky může odebírat každá taková škola, která má o účast v projektu zájem a uzavře smlouvu o dodávání mléčných výrobků s jedním z dodavatelů, schváleným Státním zemědělských intervenčním fondem. Žáci mají garantované pravidelné dodávky konzumního mléka, případně neochucených mléčných výrobků zdarma.  
Přehled dalších článků | Autor: Administrátor zsg.cz | Počet přečtení: 7548x


Další informace

Přepnout na mobilní verzi

Kontakt

Základní škola
Ostrava Gajdošova, p.o.

Gajdošova 9/388,
702 00 Ostrava

IČ: 61989088
tel.:     596 627 610
fax.:    596 634 126    
ID datové schránky: ma6mqrz

Více informací