"Gajdoška" slavila 140. narozeniny

12. května 2013

Téměř na den přesně oslavila ZŠ Ostrava, Gajdošova 9 své 140. narozeniny. Byla založena 4. května 1873 baronem Rothschildem pro děti horníků a za celou dlouhou dobu svého působení až k dnešnímu dni prošla množstvím změn, přežila lehká i těžší období historie naší země. V jejích lavicích se učilo mnoho žáků a mnoho kantorů stálo za katedrou.
Dne 3. května 2013 si mnozí z nich přišli do školy zavzpomínat, setkat se a pohovořit s přáteli. Během dopoledne přicházeli do školy především bývalí žáci. Ve vstupních prostorách školy byli uvítáni našimi průvodci (žáky deváté třídy), každý host obdržel upomínkový materiál a dáreček. Hosté měli možnost prohlédnout si školu, ve třídách se zapojit do připravených aktivit, posedět u kávy a popovídat si. Milým překvapením byla
návštěva pana Zdeňka Kvardy, který začal na „Gajdošku“ chodit v roce 1935. Při rozhovoru s ním jsme se dozvěděli, že školu navštěvoval už i jeho otec.
Kdo přišel, byl nadšen a chválil. Takové ohlasy zaznívaly na adresu zaměstnanců školy a všech ostatních, kteří se podíleli na přípravách a samotném zajištění průběhu oslav.
K tomu přispěl i pestrý program, který připravili žáci a učitelé školy v nově opravené tělocvičně. Hosté se mohli zaposlouchat do písní pěveckého kroužku, vyslechnout si sólová vystoupení recitátora a zpěvaček, pobavit se při dramatizaci sporu pirátů, obdivovat ladnost pohybů mažoretek či tanečnice, žákyně naší školy, honosící se tituly mistryně světa. Diváky velmi pobavila pohádka O veliké řepě, která byla provedena v anglickém jazyce. Součástí programu byla vystoupení hostů – studentů pedagogické fakulty, členů sportovního klubu. Velkou radost svou hrou na kontrabas nám udělal bývalý žák Martin Raška, který je v současné době členem Janáčkovy filharmonie.
Po poutavém programu byl pro všechny zúčastněné kantory, žáky, rodiče, hosty připraven bohatý raut. U sladkých či slaných pamlsků, s kávičkou, čajem, džusem si hosté poseděli, popovídali si, pobavili se. Setkali se učitelé se svými bývalými i současnými žáky, rodiče s kantory, kolegové s kolegy. U panelů s fotkami od 50. let po současnost si připomněli společně prožité chvíle, zavzpomínali na školní léta.
ZŠ Gajdošova pamatuje mnohé. Je pravda, že je to „dáma v letech“, ale o to milejší a krásnější, která má zcela určitě své místo mezi ostatními školami. Pro žáky připravuje kromě výuky pestrý a zajímavý program během celého školního roku, účastní se řady soutěží, mnohé z nich pořádá pro žáky z jiných škol. Díky nadacím a grantům uskutečňuje skvělé akce, zkvalitňuje své prostory a vybavení.
Popřejme „Gajdošce“ do dalších let, ať vzkvétá, vypadá moderně a mladistvě, přestože je nejstarší školou v Ostravě.

Fotografie z oslav naleznete na: http://zsg140.rajce.idnes.cz/.


Přehled dalších článků | Autor: Mgr. Lenka Báborová | Počet přečtení: 1601x


Další informace

Přepnout na mobilní verzi

Kontakt

Základní škola
Ostrava Gajdošova, p.o.

Gajdošova 9/388,
702 00 Ostrava

IČ: 61989088
tel.:     596 627 610
fax.:    596 634 126    
ID datové schránky: ma6mqrz

Více informací